Zam için umut tükeniyor!

Şirketlerin yeni yılda, çalışanlar için yaptıkları zam planları ufak ufak rafa kalkarken ortalama zam oranı yüzde 6 olarak öngörülüyor.

08-12-2016 14:12

Haberler » EKONOMİ


rn Zam oranları 2017 için geçen yıllara göre azaldı, şirket yetkililerinin öngörüsü gelecek yıl ortalama zam oranının yüzde 6 olacağı yönünde. Çalışanlar ise zam konusunda umudunu kaybetti, ankete katılan adayların yüzde 64’ü ya zam beklemiyor ya da ücret zamlarının yüzde 5’in altında olmasını bekliyor. 

rn

rn Secretcv.com’un, 2016 zam oranlarına yönelik düzenlediği ve 856 firma yetkilisi ve 18 bin 250 çalışan ile yaptığı ankete göre zam umatları epey sönmüş görünüyor. Birçok sektördeki büyük firmaları ve KOBİ’leri temsil eden firma yetkililerinin yanıtladığı anket sonuçlarına göre en çok zam yüzde 8.5 ile bankacılık/finans sektöründe, en düşük zam ise yüzde 3 ile gayrimenkul sektöründe oldu. Adaylar ise geçmiş yıllara oranla daha umutsuz. Ankete katılan adayların yüzde 64’ü ya zam yapılmayacağını ya da zam oranlarının yüzde 5’in altında olacağını bekliyor. Bu da daha önceki yıllara göre oldukça karamsar bir tablo çiziyor.

rn

rn SOSYAL HAK DA AZALACAK

rn

rn 2016’da temkinli davranmayı sürdüren firmalar aslında bu yıl da stratejilerini değiştirmiyor. Firmalar, 2017 yılında başarılı çalışanlarını elde tutmak için yan haklara önem verecek; ancak yan haklarda da birtakım kısıtlamalara gidilebilir. En klasik olan yan hakların dışında kalan yan haklarda bir daralma ve kısıtlama yapılacağı öngörülüyor. “Bu yıl firmanızdan yüzde kaç zam bekliyorsunuz?” sorusunun yöneltildiği adayların yüzde 40’ı zam yapılmayacağını düşünüyor.

rn
Etiketler : Zam - için - umut - tükeniyor! -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler
1