Doları uzun vadede ne bekliyor?

Rekor üstüne rekor kıran dolardaki yükseliş bu hafta gerileyerek 3.40’ın altını gördü. Peki, dolardaki gerçek hesap ne? Neden düştü, neden yükseliyor? Doların geleceğini ne bekliyor?

08-12-2016 13:38

Haberler » EKONOMİ


rn Geçtiğimiz haftalarda art arda rekorlarla yükselen döviz, bu haftaya düşüş ile başladı. Dolar son olarak 3.40’ın altına kadar geriledi. Bu gelişmenin yanı sıra hükümetin ‘dolarları bozdurun’ çağrısı da devam ediyor. Ekonomistler ise bu konuda gerçekçi nedenlere odaklanılması gerektiği konusunda uyarıyor.

rn

rn ‘Dolarları bozdurun’ çağrısının dolardaki düşüşe etkisi oluyor mu? Dolardaki yükseliş ve düşüşün gerçek nedenleri neler? Uzun vadede doları hangi gelişmeler ne yönde etkileyecek?

rn

rn DÜŞÜŞTEKİ NEDEN HÜKÜMETİN ÇAĞRISI DEĞİL

rn

rn Vatandaşın döviz bozdurması ile doların düşmesi çok küçük bir etki. Dövizin yükselmesine neden olan gerçek nedenlere bakmamız gerekiyor. Düşüşe geçen dolarda da bu nedene odaklanmak gerekiyor.  Burada temel nedenlerden birisi dış odaklı gelişmeler;  FED’in faiz artıracağı gibi, Trump etkisi gibi… Esas olarak içerideki siyasi gelişmeler, jeopolitik gelişmeler, referandum kaygıları, gergin siyasi ortam gibi nedenler in etkisi daha fazla. Bunlar Türk ekonomisindeki güven ortamını birden bire yok etti. Kimse yarınını göremez hale geldi.

rn

rn “MERKEZ BANKASI’NDAN BİR HAFTADA 5.5 MİLYAR DOLAR EKSİLDİ”

rn

rn Merkez Bankası’ndan bir hafta içinde 5.5 milyar dolar eksildi. Döviz tevdiat hesaplarından büyük bir geri çekilme oldu. Bunlar dışarıya bir para çıkışının olduğunu gösteren veriler. Bütün bunlar yol açtı yükselişe. Günlük 5 trilyon dolar işlem hacmi olan bir piyasa var. Milyarlarca dolara hükmeden yatırım fonları yöneticilerinin ‘al-sat’ politikalarının etkisi var.  Türkiye bu sisteme entegre olan bir ülke. Esas nedenleri burada aramamız gerekiyor. Doların yükselmesinde ya da düşmesinde bu alanın etkisi oluyor. Buradan kaynaklı dolardaki düşüş ya da yükselişin nedeni de güvensizlik olarak karşımıza çıkıyor.

rn

rn DOLARI UZUN VADEDE NE BEKLİYOR?

rn

rn Bağımsız yargı, hukukun üstünlüğü gibi kavramlar yabancı yatırımcının baktıkları iki parametre. Türkiye’de bu konularda da olumsuz gidişat sürüyor. Dolardaki düşüşe bakacak olursak, dolar endeksinde de bir gerileme oldu son günler. Dolar endeksi yükselmeye devam edince bizim paramız değer kaybetmeye devam eder.  Dolar belki 3.35’i de görebilir ama bu çok kısa vadeli bir gelişme. Orta ve uzun vadede ise, Türkiye’deki bu iklim, ekonomik ortam, güvensizlik, belirsizlik riski devam ederse tekrar yükselişe geçeceğini düşünüyorum.

rn

rn TRUMP NASIL ETKİLEYECEK?

rn

rn Doların Ocak ayının 24’üne kadar yükselişte olacağı ve sonrasında düşüşe geçeceğine dair tespit sanırım ABD Başkanlığı’na seçilen Donald Trump’ın görev başına geçeceği tarih olarak belirlenmiş. Bunun bizim lehimize mi aleyhimize mi olacağını şu anda kestiremiyoruz. Trump bilakis doları güçlendireceğini söylüyor, bu da Türk Lirası’nın değerinin düşmesi anlamına geliyor.

rn

rn DOLAR NASIL DÜŞER?

rn

rn Siyaset ekonominin önüne geçti. Anayasa değişikliği, başkanlık sistemi tartışmaları bir gerilim yaratıyor. Doları indiren ve çıkaran da bu ortamdır. Yöneticilerimiz bu konularda sakin olabilse, hoşgörülü yaklaşsalar ortalık çok daha sakinleşecek. Bu da Türk parasının lehine bir ortamı yaratabilir. Dolar o zaman düşer.

rn
Etiketler : Doları - uzun - vadede - ne - bekliyor? -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler